Vai dabīgi mati spīd?

Mīksti un zīdaini mati ir saistīti ar ģenētiku, taču matu spīdumu ietekmē arī daudzi citi faktori. Kā, piemēram, dzīvesveids, ēšanas paradumi, laikapstākļi, valsts, kurā tu dzīvo un pat matu krāsa. Arī matu struktūra spēlē savu lomu – taisniem matiem spīdums parasti ir izteiktāks nekā lokainiem un cirtainiem matiem. Visbiežāk kā spīdīgi tiek klasificēti smalki, vidēji taisni mati.

Interesanti, ka ir valstis, kuru iedzīvotājiem mati ir veselīgāki un spīdīgāki nekā citviet pasaulē. Starp šīm valstīm minamas: Zviedrija, Spānija, Japāna un Indija. Arī Francija un daži Krievijas reģioni var lepoties ar īpaši skaistām matu rotām.

Šie piemēri apliecina, ka matu ietekmē ne vien ģenētika, bet arī reģions, klimats, ēdienu kultūra, dzīvesveids, kā arī paaudžu paaudzēs iekoptas matu kopšanas tradīcijas. Bet kā ir ar Latviju? Vai mums ir savas matu kopšanas tradīcijas? Matu meistare Eva Stāmere uzskata, ka ļoti maz: “Mēs vairāk domājam par ādu, mazāk par matiem. Tiesa, šobrīd jaunā paaudze ļoti seko skaistumam, tai skaitā, arī matiem, tomēr kopumā mēs vēl esam autiņu līmenī”. Neskatoties uz to, speciāliste ir pārliecināta, ka ar laiku arī mūsu mati kļūs daudz veselīgāki un līdz ar to – arī spīdīgāki.

Katram cilvēkam matu spīdums ir atšķirīgs – vienam mati spīd vairāk, citam mazāk. Lielā mērā tas ir atkarīgs no apkārtējās vides. Latvijā, kur ļoti strauji mainās laikapstākļi, mati spīd mazāk, tāpēc mums tiem ir jāpalīdz mākslīgi – ar uzturu, vitamīniem un atbilstošām matu kopšanas procedūrām.

Mākslīgi radīts matu spīdums

Viens no biežākajiem spīduma “viltus” avotiem, kas mēdz radīt maldinošo priekštatu, ir matu krāsas. Mūsdienās matu krāsas ir ļoti attīstījušās un piešķir matiem ne vien brīnumskaistus toņus, bet arī spīdumu. Matu krāsu spīdums ir pat trīs reizes izteiktāks nekā dabīgiem matiem, tāpēc mums šķiet, ka dabīgi mati izskatās matēti, nedzīvi un nespīd. Matētu matu iespaidu var radīt arī ataugušo matu sakņu kontrasts ar pārējo, krāsoto matu toni.

Evai Stāmerei ir svarīgi, lai mati ir veseli (un līdz ar to – arī spīdīgi) ilgtermiņā, tādēļ krāsoto matu īpašniecēm viņa iesaka tos tonēt, nevis krāsot. “Tonējošās krāsas ir saudzīgākas. Turklāt mūsdienās ir arī tādas tonējošās matu krāsas, kas notonē pat sirmos matus,” pastāsta meistare. Kā labu piemēru viņa min jauno “L’Oreal Professionnel” Dia Color līniju, kā arī “Davines” tonējošās krāsas, kas papildu skaistiem toņiem sniedz arī dabīgu spīdumu.

Meistares ieteikums: “Ja svarīgs ir matu spīdums, pirms krāso, noteikti palasi par matu krāsām, jo vienas krāsas spīd vairāk, citas mazāk. Un atceramies – spīdums diemžēl no matu krāsas izskalojas. Tas rada vēlmi krāsot biežāk, tāpēc labāk izvēlamies kvalitatīvu matu krāsu.”

Kā veicināt matu spīdumu?

Eva Stāmere apliecina – matu spīdums nav mīts. Veselīgi, mirdzoši mati ir reāls un sasniedzams mērķis. Vienlaikus jāatceras, ka spīdums ir jutīgs un trausls. To ietekmē gan dažādi iekšējie, gan ārējie faktori, tādēļ ir svarīgi par matiem parūpēties vispusīgi – sākot no kopšanas un uztura līdz pat aizsardzībai pret apkārtējās vides ietekmi.

Kā mēs varam palīdzēt dabīgi, lai mats spīdētu vairāk? “Mēs varam matiem palīdzēt, lietojot uzturā zivis (lasis, sardīnes), avokado un citus pārtikas produktus, kas palīdz uzlabot matu veselību un spīdumu. Mēs varam palīdzēt ar E, C un omega 3 vitamīnu palīdzību,” iesaka matu meistare. Spīdumu var iegūt arī ar dabīgām maskām. Piemēram, ar alveju (tai jābūt minimums 6 gadus audzētai) vai linsēklu novārījumu.

Matu stāvokli un to spīdumu ietekmē arī ārējie apstākļi. Īpaši spīdumam nepatīk saule, auksts vējš, karsts ūdens un karstie instrumenti. Lai mēs pasargātu matu un tā spīdumu, matiem ir vajadzīga termo aizsardzība, kas aizsargā no karstuma un UV stariem. “Ir sācies pavasaris, pūšam uz matiem termo aizsardzību pret sauli,” atgādina matu meistare. “Atceramies, ka pirmā saulīte ļoti dedzina matu, tāpēc, dodoties ārā, noteikti velc cepuri vai lakatiņu. Dari to vienmēr – neatkarīgi no tā, vai ej pārgājienā, ravē dārzu vai vienkārši sauļojies.”